Promentor nie zwalnia i już ma pomysły na 2017 rok. Stworzenie polskiej Szkoły Mentorów, zapewnienie certyfikacji mentorskiej, szkolenia, warsztaty czy projekty usługowe dla biznesu to tylko niektóre z planów Promentora na kolejny rok – mówi prezes Stowarzyszenia Tomasz Wański.
Najważniejsze osiągnięcia minionego roku?
Promentor nie zwalnia. Zacznijmy od tego, że 2016 to był dobry rok dla nas i środowiska mentorów – mówi Tomasz Wański. Nasze Stowarzyszenie „urosło” o kolejnych kilkanaście osób, które już pozytywnie zaznaczyły swą obecność wśród nas prowadząc warsztaty dla członków i przyczyniając się do realizacji naszych projektów. Zorganizowaliśmy kolejną edycję Szkoły Mentorów Oświaty, która została wysoko oceniona przez uczestników. Warto przytoczyć jedną z ciekawszych opinii uczestniczki tej edycji Szkoły: „Wiele wartościowej wiedzy i narzędzi, pokazanie nowych sposobów myślenia; dlaczego takich rzeczy nie ma na studiach dla nauczycieli?”
Nasi członkowie publikowali artykuły na temat mentoringu w periodykach branżowych. Regularne zjazdy członków realizowane 5 razy w roku cieszą się zainteresowaniem członków, a także zapraszanych przez nas gości. Zjazdy są cenioną przez członków formą poznawania różnych aspektów mentoringu, rozwijania swoich umiejętności, ćwiczenia narzędzi i rozwiązywania konkretnych studiów przypadku. Wielu z zaproszonych gości poznając jak pracujemy i poznając bliżej mentoring, decyduje się na dołączenie do nas i członkostwo w Stowarzyszeniu.
Rok 2016 był również owocny w zakresie współpracy z różnymi organizacjami i firmami :
nawiązaliśmy współpracę z Wyższa Szkołą Europejską w Krakowie i w najbliższym roku akademickim będziemy prowadzić studia podyplomowe.
rozpoczęliśmy współpracę z Inkubatorem Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego i nasi mentorzy pomagają studentom realizować pierwsze kroki w świecie biznesu – tę działalność nasi mentorzy prowadzą „pro bono”.
otrzymaliśmy kilka zapytań o współpracę od firm biznesowych – projekty te są w trakcie uzgodnień i negocjacji
Z czego możemy być najbardziej dumni?
W tym miejscu należy koniecznie wspomnieć o naszej inicjatywie badania rynku pod kątem mentoringu przeprowadzonej wspólnie przez Stowarzyszenie i firmę „HRM partners S.A.” Badanie „Mentoring w praktyce” objęło ponad 160 firm z różnych branż i dostarczyło bardzo ciekawych informacji o wiedzy firm na temat mentoringu (lub jej braku), o wykorzystywaniu mentoringu w organizacjach. Interesującym aspektem badania jest fakt, że odpowiedzi udzielali pracownicy działów HR, a tak że menedżerowie liniowi. Zaistnieliśmy też w mediach, gdyż Prezes Stowarzyszenia udzielił wywiadu na ogólnopolskiej antenie radia TOK FM, co przybliżyło tematykę mentoringu wielu słuchaczom z całej Polski. Spotkaliśmy się z bardzo dobrym odbiorem tego wywiadu.
Najważniejsze plany na ten rok?
Z jednej strony będzie to kontynuacja działań dotychczasowych, a z drugiej nowe inicjatywy. Wśród tych pierwszych warto wymienić kolejną edycje Szkoły Mentorów Oświaty, studia podyplomowe na WSE, Inkubator UJ, regularne zjazdy członków (cenione za możliwość pogłębiania wiedzy i otwartość dyskusji), a także współpracę z biznesem –szkolenia dla mentorów i HR. Nowe inicjatywy to przede wszystkim uruchomienie polskiej Szkoły Mentorów ( z udziałem specjalistów z zagranicy), zapewnienie możliwości certyfikacji mentorskiej, projekty usługowe dla biznesu – szkolenia, warsztaty, usługi naszych mentorów.
Poza działaniami samego Stowarzyszenia nasi członkowie rozwijają niezależne usługi jako mentorzy – i ten kierunek będzie również silnie obecny w naszych działaniach. A ponieważ naszą wewnętrzną dewizą jest „Bądź i działaj”, serdecznie zapraszamy do nas wszystkich zainteresowanych mentoringiem.